Skip to content
INTERFINANSE

Poradniki, zestawienia i nowości świata finansów

Urlop okolicznościowy a regulacje prawne

By hu3n13% Posted on 16 listopada, 202016 listopada, 2020 Category :
  • Wiedza niezbędna

Osoby pracujące na etacie często zastanawiają się, czy przysługuje im urlop okolicznościowy. Dotyczy to dni wolnych, o które można wystąpić w określonych sytuacjach. Dotyczy to różnego rodzaju wydarzeń rodzinnych, takich jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb bliskiej osoby. O możliwościach wykorzystania urlopu okolicznościowego na etacie mówią konkretne przepisy, z którymi warto się zapoznać przed złożeniem wniosku.

Regulacje prawne

O tym, jak działa urlop okolicznościowy decyduje Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Zasady jego udzielania nie są zatem regulowane przez Kodeks Pracy.  Do skorzystania z wolnego uprawniają pracownika szczególne okoliczności rodzinne. W rozporządzeniu nie określono jednak, kiedy należy wykorzystać dni urlopowe przysługujące z tego tytułu. Podwładny ma więc sporą dowolność w tym zakresie – pod warunkiem, że czas wykorzystany w trakcie wolnego będzie bezpośrednio związany z wydarzeniem, które uprawnia do urlopu. Pracownik może więc załatwiać wówczas sprawy związane z wydrukiem zaproszeń, zamawianiem cateringu czy dekoracją sali ślubnej. Urlop okolicznościowy częściej jednak brany jest dokładnie wtedy, kiedy dane wydarzenie ma miejsce. Pracownikowi przysługują dwa dni wolnego, jednak nie muszą być one wykorzystane łącznie. 

Prawo do wynagrodzenia

Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym, dzięki czemu pracownikowi przysługuje prawo do otrzymania takiego samego wynagrodzenia za każdy dzień wolny. Wygląda to identycznie, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Warto jednak mieć na uwadze, że stawka za dzień urlopu okolicznościowego uwzględnia przeciętną wartość składników zmiennych danego pracownika z miesiąca, w którym przypadło usprawiedliwione zwolnienie z pracy. Jeżeli natomiast podwładny wykorzystał już dwa dni urlopu okolicznościowego, a samo wydarzenie się nie odbyło, uprawnienia do skorzystania z wolnego znikają. Pracownik musi wówczas wziąć urlop wypoczynkowy, ponieważ w przeciwnym wypadku jego nieobecność w pracy będzie co prawda usprawiedliwiona, ale niepłatna.

hu3n13%
INTERFINANSE

Poradniki, zestawienia i nowości świata finansów

Do tej pory opublikowane artykuły

COPYRIGHT © 2021 - INTERFINANSE // Designed By - ZeeTheme