Finanse osobiste

Mówi się, że nie liczy się ilość zarabianych pieniędzy, a sposób w jaki nimi gospodarujemy. Faktycznie, znamy przecież wielu celebrytów, którzy zarobili setki milionów dolarów, a w niedługim czasie ogłosili upadłość. Okazuje się, że bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie naszymi finansami osobistymi.

Oszczędzanie

Aby zgromadzić dużą ilość pieniędzy, trzeba je wcześniej zaoszczędzić. To takie proste, a takie trudne. Prawda jest jednak brutalna, jak mówią podręczniki ekonomiczne – oszczędzanie to wstrzymanie się od ponoszenia obecnych wydatków, w celu poniesienia ich w przyszłości. Warto odkładać nawet niewielkie kwoty, najlepiej na oprocentowane konto oszczędnościowe, wtedy bardzo korzystnie zadziała procent składany. Zaoszczędzone środki można z czasem zacząć inwestować. Najlepiej na początek przeznaczyć na to niewielką część zgromadzonego kapitału. Można wybrać formy inwestycji bardziej bezpieczne, takie jak na przykład lokaty lub obligacje, lub bardziej ryzykowne – przykładowo akcje spółek notowanych na giełdzie. Co zrozumiałe, bezpieczne inwestycje oferują niższe (ale pewne) zyski niż te mniej bezpieczne.

Rozsądne długi

Mamy takie czasy, że praktycznie każdy ma kredyt albo pożyczkę. Niestety bardzo mało z nich zostało zaciągnięte z pełną świadomością kosztów i warunków umowy. Okazuje się, że w przypadku wielu kredytów mamy do czynienia z bardzo dużymi odsetkami oraz innymi opłatami. Po wielu latach orientujemy się, że oddaliśmy bankowi na przykład dwa razy więcej, niż pożyczyliśmy. Zazwyczaj najdroższe są kredyty gotówkowe, a zaciąganie tak zwanych „chwilówek” to prosta droga do poważnych finansowych kłopotów, ich oprocentowania sięga często nawet kilkuset procent rocznie! Za stosunkowo bezpieczne można uznać kredyty hipoteczne, czyli zaciągane pod kupno konkretnej nieruchomości, która jednocześnie stanowi zabezpieczenie. W razie kłopotów ze spłatą (na przykład choroba czy trwała utrata pracy) można po prostu sprzedać nieruchomość. Tutaj również należy zachować umiar i nie zaciągać kredytu, którego spłata przewyższa nasze zdolności finansowe.

Kontrola wydatków

Wbrew pozorom, ważne jest prowadzenie budżetu domowego. To nic innego jak spis wszystkich poniesionych wydatków oraz otrzymanych wpływów, na przykład w skali miesiąca. Daje to świadomość tego, jak naprawdę jest nasza sytuacja finansowa, czy jesteśmy w stanie cokolwiek oszczędzać. Jeśli wynik będzie niepokojący, możemy zidentyfikować, które wydatki możemy ograniczyć. Do notowania naszych codziennych transakcji można użyć arkusza kalkulacyjnego lub specjalnych aplikacji na smartfona.

Author :

0 thoughts on “Finanse osobiste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *