Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu się opłaca?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to jedna z form zabezpieczenia spłaty zobowiązań kredytowych przez klienta. Bank korzysta z niego, żeby zabezpieczyć swój interes w przypadku, gdy klient z jakiegoś powodu traci możliwość dalszego spłacania rat. Takimi powodami mogą być: śmierć kredytobiorcy, ciężka choroba, czy chociażby utrata pracy. Istnieją różnego rodzaju ubezpieczenia kredytu, które w przypadku zaistnienia wspomnianych okoliczności, pokrywają całość lub część zobowiązań klienta.

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

Tak samo jak w przypadku jakiegokolwiek innego rodzaju ubezpieczenia, odpowiedź na pytanie o to czy ubezpieczenie kredytu jest opłacalne nie jest prosta. Na pewno opłaca się w przypadku gdy okoliczności, o których mowa w umowie ubezpieczeniowej już zajdą – wtedy ubezpieczenie kredytu może okazać się wręcz zbawienne, ale nie da się przewidzieć, czy zajdą one kiedykolwiek. Kolejną kwestią jest to, że banki niejednokrotnie łączą oferty kredytowe z ofertami ubezpieczenia kredytu w taki sposób, że koszta kredytu ulegają obniżeniu w realnym stopniu w przypadku, kiedy pożyczkobiorca decyduje się na ubezpieczenie wykupione w danym banku. W takiej sytuacji należy zadać sobie pytanie o stosunek kosztów samego ubezpieczenie (jednorazowa wpłata, bądź miesięczna rata), do profitów jakie daje decyzja o podpisaniu umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli więc, obniżenie realnej miesięcznej raty, jaką kredytobiorca musi spłacać w ramach swoich zobowiązań kredytowych, jest wyższe niż miesięczny, albo średni, miesięczny koszt ubezpieczenia – ubezpieczenie kredytu jak najbardziej wydaje się posunięciem opłacalnym. Ostatnią rzeczą o jakiej warto w tym temacie pamiętać, że ubezpieczenie kredytu, może być jedną z dostępnych opcji zabezpieczenia spłaty, a alternatywa może być mniej opłacalna. Bank może zażądać na przykład poręczenia spłat przez osoby trzecie, albo w ogóle nie udzielić kredytu.

Czy rezygnacja z ubezpieczenia jest opłacalna?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – sprawdź artykuł od Kapitalnych na ten temat – niesie za sobą możliwość zwrotu poniesionych kosztów, więc dla wielu klientów wydaje się być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Należy jednak dobrze przyjrzeć się umowie kredytowej. Rezygnacja z ubezpieczenia może ciągnąć za sobą również zwiększenie raty kredytu. Banki nieraz zachęcają swoich klientów do wykupienia ubezpieczenia, oferując promocyjne warunki spłaty kredytu. Jeśli zatem klient wycofuje się z zakupionego ubezpieczenia, bank ma prawo wycofać się również z promocyjnych zasad oprocentowania, co w konsekwencji może prowadzić do znacznego zwiększenia miesięcznej raty kredytu, jaką klient zobowiązany jest spłacać.

Author :

0 thoughts on “Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *