Jak mądrze pożyczać pieniądze?

O tym, że o wiele łatwiej je pożyczyć niż oddać, nikogo nie trzeba przekonywać. Pieniądze są nie tylko podstawowym środkiem płatniczym, umożliwiającym swobodną wymianę towarów, ale też (chociaż ciężko się do tego przyznać) wyznacznikiem statusu społecznego. Wiadomo – lepiej je mieć, niż cierpieć na ich niedostatek. Gdy więc portfel świeci pustką, często pojawia się pokusa, by je skądś pożyczyć. Jak więc pożyczać tak, by później tego nie żałować?

Matematyka to podstawa

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiejkolwiek pożyczki (bez względu na to, czy to kredyt hipoteczny czy szybka pożyczka od ręki), warto się zastanowić (a najlepiej policzyć), ile tak naprawdę będzie ona w ogólnym rozrachunku kosztować. Bo to, że w życiu nie ma nic za darmo jest naprawdę tak proste, że nie trzeba chyba tego nikomu tłumaczyć. Każdy kredyt ma swoje koszty – marżę, oprocentowanie itp. Część z nich może być sprytnie ukryta, ale instytucje udzielające kredytów powinny podawać tzw. RRSO czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, co jest ukłonem w stronę każdego kredytobiorcy.

Dzięki temu, policzenie ile pieniędzy od banku (lub innej instytucji) pożyczymy, a ile będzie trzeba oddać nie powinno sprawić nikomu większej trudności.

Instytucja instytucji nierówna

Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek finansowego zobowiązania, warto uprzednio rozeznać rynek i wybrać instytucję o ugruntowanej pozycji (szczególnie jeśli decydujemy się na tzw. pożyczkę od ręki). Zaoszczędzi nam to wiele nerwów w przypadku, gdy będziemy chcieli zobowiązanie spłacić wcześniej lub wręcz przeciwnie – negocjować wydłużenie okresu spłaty. Warto też wybierać instytucje, które mają swoje rzeczywiste placówki, a nie tylko wirtualne biura, z którymi kontakt może okazać się utrudniony.

Pytać to żaden wstyd

Przed przypieczętowaniem umowy kredytowej własnym podpisem należy się z nią właściwie zapoznać. Co to oznacza w praktyce? Nie warto zdawać się tylko na to, co przedstawiciel danej firmy czy instytucji ma w kwestii kredytu do przekazania. Nawet jeśli nie ma złych intencji, najzwyczajniej w świecie może o jakiejś ważnej dla kredytobiorcy kwestii zapomnieć. Podpisanie jakiekolwiek umowy (nie tylko kredytowej) bez szczegółowego zapoznania się z jej warunkami, jest co najmniej niemądre. Jeśli doradca się denerwuje, bo kolejka zainteresowanych kredytem za nami rośnie, warto zabrać takie dokumenty do domu, dokładnie je przeanalizować, a wszelkie wątpliwe kwestie wynotować tak, by w czasie kolejnego spotkania na bieżąco je wyjaśnić. Takie postępowanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek.

Author :

0 thoughts on “Jak mądrze pożyczać pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *