Długi – jak się ich pozbyć?

Ze statystyk wynika, że co drugi Polak ma zaciągnięty kredyt lub pożyczkę. Wprawdzie nie jesteśmy niesolidnymi dłużnikami, bo większość z nas bez problemu wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych, niekiedy jednak brakuje nam pieniędzy na spłatę rat, wtedy niestety można bardzo łatwo popaść w długi. Co robić, jeżeli zadłużenie rośnie, a my nie potrafimy sobie z nim poradzić?

Nie unikaj kontaktu z bankiem

W przypadku zwłoki w spłacie zobowiązania finansowego, bank czy instytucja pozabankowa na początku dzwoni do nas próbują się z nami skontaktować w celu ustalenia przyczyny zadłużenia. Jeżeli nie odbieramy telefonów i unikamy kontaktu, najprawdopodobniej otrzymamy wezwanie do zapłaty (z tego artykułu kapitalni.org dowiesz się o nim więcej), za które będziemy musieli dodatkowo zapłacić, co generuje dodatkowe koszty. Takich wezwań może być kilka, niestety każde wiąże się z opłatami. Najlepszym rozwiązaniem z trudnej sytuacji jest wizyta w placówce bankowej czy firmie pożyczkowej i wyjaśnienie sytuacji. Im również zależy na tym, aby odzyskać pieniądze i zazwyczaj są skłonni do wydłużenia terminu spłaty, czy rozłożenia zobowiązania na mniejsze raty. Jeżeli roszczeniowa strona będzie wiedziała, że chcemy spłacać zobowiązanie, ale po prostu mamy przejściowe problemy finansowe, to pójdzie nam na rękę.  Nie warto unikać kontaktu i udawać, że problem nie istnieje, ponieważ to nic dobrego nie przyniesie.

Skąd wziąć pieniądze?

Największym problemem jest oczywiście to, skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia. Jeżeli problemy są przejściowe nie mamy się o co martwić. Gdy jednak wzięliśmy kredyt czy pożyczkę i przeceniliśmy swoje możliwości, trzeba wziąć się w garść i szukać dodatkowego źródła dochodu. Można zdecydować się na wizytę u szefa w celu prośby o podwyżkę, jeśli uważamy, że wyższa pensja nam się należy. Można też szukać dodatkowej pracy na przykład na weekendy, gdzie będziemy mogli trochę dorobić i móc spłacić zadłużenie. Inną opcją jest po prostu pożyczenie pieniędzy od rodziny czy znajomych, którym będziemy później oddawać pieniądze, ale bez odsetek, także będziemy w dużo bardziej komfortowej sytuacji.

Nie jest trudno w dzisiejszych czasach wpaść w finansowe tarapaty, ważne jest to, aby potrafić odpowiednio zarządzać swoim budżetem i nie unikać banku czy firmy pozabankowej, tylko próbować współpracować, wówczas z pewnością dostaniemy szansę na to, aby spłacić zadłużenie bez większych problemów i stresu, jaki wiąże się z otrzymywaniem takich dokumentów jak wezwanie do zapłaty, czy pismo z odstąpieniem od umowy kredytowej.

Author :

0 thoughts on “Długi – jak się ich pozbyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *